Selecție Filmul de Piatra #10:
COMPETIȚIA FILMUL DE PIATRA

Ficțiune

  • Cumulonimbus | 15min | regia: Ioana Mischie | premieră
  • Forevers | 29min51sec | regia: Raya Al Souliman
  • După nouă sau zece ore | 14min17sec | regia: Răzvan Dütchevich | premieră
  • Farul | 15min7sec | regia: Ionuț Gaga
  • Smoking | 26min52sec | regia: Victor Cioaba
  • Afară | 15min37sec | regia: Constantin Andrei Ionescu | premieră
  • Bernard sau limitele construcției | 7min47sec | regia: Cristian Dragan
  • OCTL (Omul care ține liftul) | 6min30sec | regia: Sergiu Lupșe
  • Pauza | 10min25sec | regia: Alexandru Mironescu | premieră
  • Toate numele care încep cu „ C ” | 14min4sec | regia: Isabela Von Tent | premieră
  • Și planetele filosofează | 4min18sec | regia: Ștefan Iordache, Patricia Suciu, Sara Pongrac | premieră
  • Când afară ninge | 11min | regia: Conrad Mihail Mericoffer
  • Omul de pe Luna | 17min46sec | regia: Mihnea Aliciu

Documentar

  • Când timpul nu mai are răbdare | 20min45sec | regia: Andreea Dumitriu
  • Pierduți în timp | 23min40sec | regia: Lucia Lupu | made in Moldova
  • Circul foamei | 16min3sec | regia: Eugen Dediu
  • Ionaș visează că plouă | 28min| regia: Dragos Hanciu
  • Esmeralda | 15min32sec | regia: Andrei Tache Codreanu

Animație

  • Burn the Waters | 4min | regia: Mihai Păcurar | premieră
  • Skateboarding Is Not A Crime | 3min28sec | regia: Cristian Radu
  • Adnexa Oculi | 3min4sec | regia: Ana Camelia Cojan
  • Platonic Scale & ALLA - Sailor (feat. Mr Sax) | 3min55sec | regia: Paul Mureșan
  • Drawn / Self-Portrait | 7min21sec | regia: Andrada Iacobeț

Experimental

  • Duality | 4min50sec | regia: Vera Belocrîs | premieră | made in Moldova
  • 22MAI | 3min49sec | regia: Antoniac Robert | premieră
  • Oameni și șoareci | 1min15sec | regia: Daniel Oprea
  • Fără titlu | 4min7sec | regia: Andreea Badea | premieră
  • Nasul 2.0 | 10min54sec | regia: Laura Grigoriu

Videoclip

  • Valeria Stoica - Adu-ți aminte | 4min56sec | regia: Vlad Bolgarin | made in Moldova
  • Ceva ft. Ștefan Matei - Who's to blame | 4min40sec | regia: Mircea Ibadof
  • Fierbințeanu - People, You Will Not Understand Us! | 3min24sec | regia: Cristian Fierbițeanu | premieră
  • Theory of Mind - Inside my Head | 4min30sec | regia: Radu Văidean
  • Tibi Pin - Depresie de București | 2min36sec | regia: Oana-Elena Puicănescu | premieră
  • Tianna – Poem | 3min59sec | regia: Sergiu Ciorescu | premieră | MD
  • Mani – Laminat | 4min46sec | regia: Călin Laur MD
  • Sun Boulevard – Zbor | 3min10sec | regia: Isabella Szanto

ÎN AFARA COMPETIȚIEI

OFF-COMP Mix

  • Pipa, sexul și omleta | 22min47sec | regia: Ana-Maria Comănescu | Ficțiune
  • Tamara, Echelon | 28min47sec | regia: Kristina Cepraga | Ficțiune
  • Proiecționistul | 26min | regia: Norbert Fodor | Ficțiune
  • Almania | 17min46sec | regia: Anton Groves, Damian Groves | Ficțiune
  • Scris/Nescris | 20min | regia: Adrian Șilișteanu
  • The Wall | 22min30sec | regia: Stela Pelin | Ficțiune | premieră
  • 237 years | 23min16sec | regia: Ioana Mischie | Ficțiune | premieră
  • Fantomatic | 6min30sec | regia: George ve Gänæaard | Ficțiune | premieră
  • Cat’s Pub | 18min2sec | regia: Șerban Racovițeanu | Ficțiune | premieră
  • Insectarium | 2min35sec | Andreea Dobre | Experimental
  • Little Romania | 3min39sec | regia: Andrei Dăscalescu | Experimental
  • Sattelites – Make a Move | 4min3sec | regia: Radu Văidean | Videoclip
  • The Kryptonite Sparks - Și golanii beau ceai | 4min21sec | regia: Razvan Chirilă | Videoclip
  • Greetings Sugar - Greener | 3min16sec | regia: Boroka Biro, Gabriel Kirmaier | Videoclip
  • Greetings Sugar - Drunken revelations | 3min45sec | regia: Boroka Biro, Gabriel Kirmaier | Videoclip

OFF-COMP Special

  • Secondo Me | documentar | 80 min | regia: Pavel Cuzuioc

OFF-COMP de Piatra

  • Să te cunosc | 4min49sec | regia: Alin Ciuchi | Ficțiune | premieră
  • Portativ | 11min55sec | regia: Alin Ciuchi | Ficțiune
  • Rasa pură | 3min55sec | regia: Nadia Barbu | Animație | premieră
  • Biciclistul | 4min | regia: Andrei Dăscălescu | Documentar | premieră

OFF-COMP Pietricele (filme pentru copii)

  • Ziua când am dat de aripi | 25min | regia: Dan Iliuță | Ficțiune
  • In Exile | 10min58sec | regia: Alexander Kurilov | Animație | made in Moldova
  • Rasa pură | 3min55sec | regia: Nadia Barbu | Animație | premieră
  • Pinball | 2min46sec | regia: Ana-Gabriela Cozma | Animație | premieră
  • The Dog and a Little Bird | 2min45sec | regia: Adrian Băluță | Animație

OFF-COMP Late Night (16+)

  • Prima noapte | 16min53sec | regia: Andrei Tănase
  • Lacul | 25min53sec | regia: Ana Dascălu
  • Ana se întoarce | 18min2sec | regia: Ruxandra Ghițescu
  • Broken | 11min29sec | regia: Alexandru Mironescu
  • Doamna Ghica | 13min37sec | regia: Cătălin Mesaru, Cătălin Moise