Program complet: JOI 12 iulie
> STADIONUL CEAHLĂUL | intrare liberă

20:00-20:30 #VolunteerPower
20:30-21:00 Curs de prim ajutor
21:00-21:10 Festival START
21:10-22:30 Proiecție specială + Q&A cu protagonistul filmului: Fotbal infinit | regia: Corneliu Porumboiu | 70 min | documentar
22:30-23:10 Meci de fotbal ca în film!

> CINEMA DACIA | bilet: 5 lei

00:00-01:00 Midnight Shorts | filme nerecomandate minorilor | 52 min + Q&A cu autorii

Poveste de Crăciun | regia: Andrei Olănescu | 14 min | documentar
Scurtă conversație despre cuvântul cu D | regia: Teona Galgoțiu | 14 min | documentar/experimental
Stări: permutări | regia: Ioana Țurcan | 15 min | documentar/experimental
Rise Up | regia: Adrian Moisoiu, Marius Mihordescu | 9 min | documentar

01:00-02:02 Best of Dracula | filme horror | 62 min

Killing Is My Living / Crima-i meseria mea | regia: Toby Amies | UK | 9 min 41 sec
Rosalita | regia: Luciano de Azevedo | Brazilia | 18 min
Mayday | regia: Sébastien Vanicek | Franța | 12 min 49 sec
Sunken Convent / Mănăstirea scufundată | regia: Michael Panduro | Danemarca | 15 min 20 sec
Fried Barry / Barry Prăjitu’ | regia: Ryan Kruger | Africa de Sud | 3 min 25 sec
Strays / De pripas | Aaron Dunleavy | UK | 3 min 25 sec

VINERI 13 iulie
> TEATRUL TINERETULUI | bilet: 5 lei

15:30-16:00 #dePiatra | 20 min + Q&A cu autorii

Arpeggio | regia: Andreea Ștefănescu | 5 min 16 sec | ficțiune
Orange Spotted Emerald | regia: Armand Popa | 7 min 37 sec | experimental
00:00:00 | regia: Andreea Ștefănescu | 6 min 38 sec | ficțiune

16:00-18:15 Competiție #1 | 120 min + Q&A cu autorii

Ceasornicar | regia: Vladimir Lipartia | 4 min 50 sec | documentar | Republica Molodva
Misterul unui caz simplu | regia: Vera Surățel | 17 min 21 sec | ficțiune
Rătăciți printre cuvinte | regia: Vera Bielocrîs | 8 min | documentar | Republica Moldova
Aprilie, vis | regia: Andrei Inizian | 19 min 05 sec | ficțiune
Brain Chatter | regia: Ana Iuteș | 1 min 30 sec | animație
Slow Forge | regia: Simona Constantin | 2 min 35 sec | experimental
Sterne | regia: Bianca Rotaru | 17 min | ficțiune
Ceva | regia: Paul Mureșan | 8 min 46 sec | animație
Poftiți, vă rog! | regia: Serestely Szilárd | 22 min | documentar
Wilkommen! | regia: Bogdan Maraloiu | 17 min | ficțiune
Ceea ce sunt cuvintele de dragoste pentru om | regia: Răzvan Micorici | 3 min 22 sec | experimental

18:30-20:45 Competiție #2 | 120 min + Q&A cu autorii

Soldat | regia: Cristian Ionuț Necula | 4 min 21 sec | experimental
Bestia | regia: Andreea-Elena Lăcătuș | 17 min | ficțiune
Alazia | regia: Cristian Pascariu | 14 min | ficțiune
Sindromul Lazarus | regia: Eugen Damaschin | 10 min | ficțiune | Republica Moldova
July Love | George ve Gänæaard | 3 min | animație
Sunt sculptor | regia: Dima Tcaci, Călin Laur | 5 min | documentar | Republica Moldova
Acum, în Deltă, se lasă seara | regia: Andrei Tache Codreanu | 12 min 49 sec | documentar
Nicio zi nu se compară cu o zi de vară | regia: Denisse Conn Tubacu | 9 min 11 sec | ficțiune
FatherFreakOut | regia: Csont Zsombor | 1 min 21 sec | animație
Allegretto | regia: Francesca Della Seta, Teresa Satta, Ionuț Popa | 20 min 53 sec | documentar
Aterizare de urgență | regia: Loránd Gábor | 19 min 54 sec | ficțiune
Adore | regia: Cristian Fierbințeanu | 4 min 5 sec | experimental

21:00-22:40 Off-Competition #1 | 83 min + Q&A cu autorii

Idiotul | regia: Alexandru Ranta | 12 min 15 sec | ficțiune
In the Frame | regia: Ion Gnatiuc, Artiom Zavadovsky | 17 min 13 sec | documentar
Iederă | regia: Sarra Tsorakidis | 27 min | ficțiune
WTF? | regia: Tedy Necula | 1 min | experimental
Miliard | regia: Evghenii Dudceac | 20 min | ficțiune
Ciobanul și oaia | regia: Dumitru Baciu | 5 min | documentar

> RUBIK HUB [terasă] | bilet: 15 lei

23:00-02:30 TATRATEA Silent Dance: Amateurs’ Night | Muzică în căști, pe 3 canale diferite!

SÂMBĂTĂ 14 iulie
> CINEMA DACIA | intrare liberă

12:00-13:30 Pietricele | filme pentru copii

Străjerii | regia: Liviu Mărghidan | 73 min | ficțiune, aventuri
Ce e gălăgia asta? | regia: Bogdan Tudor Pelerin | 3 min 30 sec

> RUBIK HUB [parter] | intrare liberă

17:00-18:00 Show & Tell: Alina Manolache | fost voluntar Filmul de Piatra, actual cineast premiat
18:00-19:00 Show & Tell: Daniel Sandu | cel mai premiat regizor român al momentului, originar din Piatra Neamț
19:00-20:00 Meet the Jury: Daniel Sandu (regizor), Mircea Postelnicu (actor), Alina David (producător HBO Europe)

> RUBIK HUB [terasă] | intrare liberă

20:30-21:00 And the Winners Are | premiile Filmul de Piatra #11

21:00-22:00 Off-Competition #2 | 60 min

Cutezătorii | regia: Tudor Botezatu | 27 min 16 sec | documentar
Cadoul de Crăciun | regia: Bogdan Mureșanu | 23 min | ficțiune
Robin and the Backstabbers - . /în /îm /pre //ună | regia: Andrei Dăscălescu | videoclip | 3 min 7 sec

22:00-23:00 Music Video | 40 min + votul publicului

Adam's Nest - Stockholm | regia: Theo Thorn Neagu | 4 min 38 sec
Golan - Rocket Love feat. Island Chain | regia: Sander Houtkruijer | 4 min 4 sec
Helen - Under | regia: SAN | 3 min 8 sec
Jurjak - Vântul | regia: George Petroșel, Daniel Olteanu | 3 min 20 sec
The Kryptonite Sparks - Interlocutor | regia: Răzvan Chirilă, The Kryptonite Sparks | 3 min 27 sec
Luna Amară - Nu știu, nu iau, nu sunt | regia: Anya Dimitrov, Vladimir Ivanov | 3 min 53 sec
Moon Museum - Colac peste pupăză | regia: Lucian Alexandrov | 4 min 57 sec
Saluna - Pieces | regia: Raya al Souliman | 4 min 2 sec
Subcarpati - '84-'85 | regia: Radu Ungureanu | 3 min 55 sec
Șuie Paparude - Omul de Gheață | regia: Andi Singer | 4 min 8 sec

> RUBIK HUB [terasă] | bilet: 20 lei

23:00-02:30 TATRATEA Silent Dance: DJ’s Night | The Rabbit King, Cel Visător | DJ set-uri simultane, în căști, pe 2 canale diferite
23:00-02:30 Best Of Filmul de Piatra | selecție de filme din cele 10 ediții trecute | sunetul la căști, pe un canal separat

DUMINICĂ 15 iulie
> LA CAIACE | bilet: 20 lei

15:00-15:30 Curs de prim ajutor
15:30-17:00 Dayparty: The Rabit King DJ SET
17:00-18:00 Dayparty: Dimitri’s Bats LIVE
18:00-19:00 Jazz Evening: Trei de Jazz LIVE: Ana Dubyk, Teodora Spinu & Lucas Contreras
19:00-20:00 Jazz Evening: Andra Botez Band
21:00-21:30 Proiecție #dePiatra + Q&A cu autorii și actorii: Noaptea, luminile se sting | regia: Elena Dumitru, Alin Ciuchi | 9 min | ficțiune
21:30-22:30 Proiecție specială + Q&A cu autorii: Virgo | regia: Vlad Săcăleanu, Lise Hendrix | 45 min | documentar
22:30-00:00 Best-of Filmul de Piatra #11 | filmele câștigătoare ale ediției


_________________________
INFORMAȚII DESPRE BILETE:

• intrare liberă: Stadionul Ceahlăul: Fotbal infinit, Meci ca-n film! | Cinema Dacia: Pietricele | Rubik Hub: Show & Tell, Meet the Jury, And The Winners Are, Off-Competition #2, Music Video
• 5 lei: Cinema Dacia: Midnight Shorts + Best of Dracula | Teatrul Tineretului: #dePiatra + Competiție #1 + Competiție #2 + Offcompetition #1
• 15 lei: Rubik Hub: TATRATEA Silent Dance: Amateurs’ Night
• 20 lei: Rubik Hub: TATRATEA Silent Dance: DJs’ Night | La Caiace: Dayparty + Jazz Evening + Proiecții
• 40 lei: abonament pentru întreg festivalul, disponibil în număr limitat la: Teatrul Tineretului, Sestri Caffe, SPOT, Restaurant Noir, Bonjour Café Snack Bar