Program complet: JOI 27 iulie
>Curtea Domnească [Cinema Dacia, de la ora 21:30, în caz de ploaie]
18:00-21:00 #VolunteerPower [activități organizate de voluntari]*
21:00-21:30 Filmul de Piatra: START*
21:30-23:30 Proiecție specială + Q&A: Breaking News [regia Iulia Rugină, avanpremieră, în prezența actorului Andi Vasluianu]* [intrare liberă]
Sinopsis: După moartea tragică a operatorului său, reporterul Alex Mazilu face un reportaj in memoriam despre viaţa acestuia. Cu trei zile înainte de Crăciun, într-un orăşel de pe litoralul Mării Negre, Alex pune laolaltă puzzle-ul existenţei lui, totul văzut prin ochii încercatei lui fiice adolescente. Câștigător al Menţiunii Speciale a Juriului la Karlovy Vary. Premiera în România va fi pe 29 septembrie 2017.

>Cinema Dacia
00:00-01:30 Midnight Shorts + Q&A [scurt-metraje nerecomandate minorilor sub 16 ani] [bilet: 5 lei]
Broken | 11min 29sec | regia: Alexandru Mironescu | Ficțiune
Doamna Ghica | 13min 37sec | regia: Cătălin Mesaru, Cătălin Moise | Ficțiune
Lacul | 25min 53sec | regia: Ana Dascălu | Ficțiune
Ana se întoarce | 18min 2sec | regia: Ruxandra Ghițescu | Ficțiune
Prima noapte | 16min 53sec | regia: Andrei Tănase | Ficțiune
VINERI 28 iulie
>Teatrul Tineretului
16:30-17:30 Filme de Piatra (Neamț) [scurt-metraje cu autori pietreni] [intrare liberă]
Să te cunosc | 4min 49sec | regia: Alin Ciuchi | Ficțiune | premieră
Rasa pură | 3min 55sec | regia: Nadia Barbu | Animație | premieră
Biciclistul | 4min | regia: Andrei Dăscălescu | Documentar | premieră
Portativ | 11min 55sec | regia: Alin Ciuchi | Ficțiune

17:30-19:30 Competiție 1 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de vineri]

Oameni și șoareci | 1min 15sec | regia: Daniel Oprea | Experimental
Bernard sau limitele construcției | 7min 47sec | regia: Cristian Dragan | Ficțiune
Pierduți în timp | 23min 40sec | regia: Lucia Lupu | made in Moldova
Fără titlu | 4min 7sec | regia: Andreea Badea | premieră | Experimental
Theory of Mind - Inside my Head | 4min 30sec | regia: Radu Văidean| Videoclip
Forevers | 29min 51sec | regia: Raya Al Souliman | Ficțiune
Tianna – Poem | 3min 59sec | regia: Sergiu Ciorescu | premieră | made in Moldova | Videoclip

19:30-21:30 Competiție 2 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de vineri]

Și planetele filozofează | 4min 18sec | regia: Ștefan Iordache, Patricia Suciu, Sara Pongrac | premieră | Ficțiune
OCTL (Omul care ține liftul) | 6min 30sec| regia: Sergiu Lupșe | Ficțiune
Curtea școlii | 10min 25sec | regia: Alexandru Mironescu | premieră | Ficțiune
Cumulonimbus | 15min | regia: Ioana Mischie | premieră | Ficțiune
Valeria Stoica - Adu-ți aminte | 4min 56sec | regia: Vlad Bolgarin | made in Moldova| Videoclip
Drawn / Self-Portrait | 7min 21sec | regia: Andrada Iacobeț | Animație
Sun Boulevard – Zbor | 3min 10sec | regia: Isabella Szanto| Videoclip
Ionaș visează că plouă | 28min | regia: Dragos Hanciu
Omul de pe Luna | 17min 46sec | regia: Mihnea Aliciu | Ficțiune
Burn the Waters | 4min | regia: Mihai Păcurar | premieră

>Curtea Domnească [Teatrul Tineretului, în caz de ploaie]

18:00-21:30 #VolunteerPower [activități organizate de voluntari]*
21:30-00:00 Offcompetition MIX 1 [intrare liberă]
Greetings Sugar - Greener | 3min 16sec | regia: Boroka Biro, Gabriel Kirmaier | Videoclip
Pipa, sexul și omleta | 22min 47sec | regia: Ana-Maria Comănescu | Ficțiune
Greetings Sugar - Drunken revelations | 3min 45sec | regia: Boroka Biro, Gabriel Kirmaier | Videoclip
237 years | 23min 16sec | regia: Ioana Mischie | Ficțiune | premieră
Little Romania |3min 39sec | regia: Andrei Dăscalescu | Experimental
Proiecționistul | 26min | regia: Norbert Fodor | Ficțiune
Cat’s Pub | 18min 2sec | regia: Șerban Racovițeanu | Ficțiune | premieră
Fantomatic | 6min 30sec | regia: George ve Gänæaard | Ficțiune | premieră
The Kryptonite Sparks - Și golanii beau ceai | 4min 21sec | regia: Razvan Chirilă | Videoclip
Tamara, Echelon | 28min 47sec | regia: Kristina Cepraga | Ficțiune
>Rubik Hub
00:00-02:30 Tatratea Silent Dance [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]
00:00-02:30 Best-of Bucharest International Dance Film Festival [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]
SÂMBĂTĂ 29 iulie
>Cinema Dacia
11:00-13:00 Film pentru copii: Fantastica aventură din Oz | 91 min [bilet: 10 lei]
13:00-14:00 Pietricele + Q&A [scurt-metraje pentru copii] [intrare liberă]

Câinele și vrăbiuța | 2min 45sec | regia: Adrian Băluță | Animație
În Exil | 10min 58sec | regia: Alexander Kurilov | Animație | made in Moldova
Ziua când am dat de aripi | 25min | regia: Dan Iliuță | Ficțiune
Rasa pură | 3min 55sec | regia: Nadia Barbu | Animație | premieră
Pinball | 2min 46sec | regia: Ana-Gabriela Cozma | Animație | premieră

>Teatrul Tineretului
16:30-17:30 Festival Talk: Andi Vasluianu [intrare liberă]
17:30-19:30 Competiție 3 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de sâmbătă]

Platonic Scale & ALLA - Sailor (feat. Mr Sax) | 3min 55sec | regia: Paul Mureșan | Animație
Farul | 15min 7sec | regia: Ionuț Gaga | Ficțiune
Afară | 15min 37sec | regia: Constantin Andrei Ionescu | premieră | Ficțiune
Tibi Pin - Depresie de București | 2min 36sec | regia: Oana-Elena Puicănescu | premieră| Videoclip
Circul foamei | 16min 3sec | regia: Eugen Dediu
Esmeralda | 15min 32sec | regia: Andrei Tache Codreanu
Mani – Laminat | 4min 46sec | regia: Călin Laur | made in Moldova| Videoclip
Nasul 2.0 | 10min 54sec | regia: Laura Grigoriu | Experimental
Ceva ft. Ștefan Matei - Who's to blame | 4min 40sec | regia: Mircea Ibadof | Videoclip

19:30-21:30 Competiție 4 + Q&A [bilet: 5 lei, valabil la ambele calupuri de sâmbătă]
22MAI | 3min 49sec | regia: Antoniac Robert | premieră | Experimental

Adnexa Oculi | 3min 4sec | regia: Ana Camelia Cojan | Animație
Duality | 4min 50sec | regia: Vera Belocrîs | premieră | made in Moldova | Experimental
După nouă sau zece ore | 14min 17sec | regia: Razvan Dutchevici | premieră | Ficțiune
Când afară ninge | 11min | regia: Conrad Mihail Mericoffer | Ficțiune
Fierbințeanu - People, You Will Not Understand Us! | 3min 24sec | regia: Cristian Fierbițeanu | premieră | Videoclip
Smoking | 26min 52sec | regia: Victor Cioaba | Ficțiune
Toate numele care încep cu „C” | 14min 4sec | regia: Isabela Von Tent | premieră | Ficțiune
Skateboarding Is Not A Crime | 3min 28sec | regia: Cristian Radu | Animație
Când timpul nu mai are răbdare | 20min 45sec | regia: Andreea Dumitriu
>Curtea Domnească [Teatrul Tineretului, în caz de ploaie]

18:00-21:30 #VolunteerPower [activități organizate de voluntari]*
21:30-22:30 Offcompetition MIX 2 [intrare liberă]

Satellites – Make a Move | 4min 3sec | regia: Radu Văidean | Videoclip
The Wall | 22min 30sec | regia: Stela Pelin | Ficțiune | premieră
Almania | 17min 46sec | regia: Anton Groves, Damian Groves | Ficțiune
Scris/Nescris | 20min | regia: Adrian Șilișteanu
Insectarium | 2min 35sec | Andreea Dobre | Experimental

22:30-00:00 Proiecție specială: Secondo Me [regia: Pavel Cuzuioc, documentar] [intrare liberă]
Sinopsis: Trei responsabili de garderobă la trei teatre de operă europene: Opera de stat din Viena, La Scala din Milano şi Opera din Odessa. Filmul alungă în fundal şi aduce în prim-plan personalul auxiliar: astfel, explorăm drama prezentă în viaţa de zi cu zi a oamenilor obişnuiţi, în convingerile, emoţiile şi preocupările lor.

>Rubik Hub
00:00-02:30 Tatratea Silent Dance [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]
00:00-02:30 Best-of Bucharest International Dance Film Festival [acces exclusiv pentru invitați și posesorii de abonamente]
DUMINICĂ 30 iulie: LONG DAY, LONG NIGHT!
>La Caiace [bilet 30 lei sau abonamente pentru întreg festivalul]
16:00-18:00 WarmUp & #VolunteerPower [picnic, activități organizate de voluntari, plimbări cu caiacul, DJ]
18:00-19:00 Concert: The Twisters
19:00-20:00 Filmul de Piatra: WINNERS
20:00-21:30 Recital extraordinar: Alexandru Andrieș [cu Maria Ioana Mîntulescu și Sorin Romanescu]

21:30-23:30 Proiecție specială + Q&A: Planeta Petrila [regia: Andrei Dăscălescu, documentar, în prezența regizorului și a protagoniștilor]
Sinopsis: În Petrila, un oraş minier din Transilvania, un fost miner devenit artist şi activist se foloseşte de artă şi absurd pentru a opri autorităţile locale să demoleze clădirile istorice ale celei mai vechi mine din ţară. Scopul său nu este doar să salveze istoria şi identitatea oraşului natal, ci şi să găsească noi metode pentru a împiedica destrămarea comunităţii locale. Premiul publicului la TIFF.

23:30-01:00 Concert: The Kryptonite Sparks
01:00-02:30 Concert: Baba Dochia
02:30-05:52 Afterparty & Sunrise

Prețuri bilete:
Intrare liberă: Breaking News (joi), Offcompetition MIX1 (vineri), Pietricele, Festival Talk cu Andi Vasluianu, Offcompetition MIX2, Secondo Me (sâmbătă), #VolunteerPower (în fiecare zi)
5 lei: Midnight Shorts (joi), Competiție 1&2 (vineri), Competiție 3&4 (sâmbătă)
10 lei: Fantastica aventură din Oz (sâmbătă)
30 lei: LONG DAY, LONG NIGHT (duminică): Alexandru Andrieș, Baba Dochia, The Kryptonite Sparks, The Twisters, Planeta Petrila, WarmUp și AfterParty
40 lei: abonament valabil întreg festivalul, inclusiv TATRATEA SILENT DANCE