Program pe scurt:
Program complet:
` JOI 27 august
• Ceainăria Teaz 13:00-14:00 Meet the Festival • Curtea Domnească 16:00-20:30 Volunteer Power [VP]
20:30-21:00 Fast-forward Filmul de Piatra #8
21:00-23:00 Proiecție specială + Q&A: Chuck Norris vs. Communism
Chuck Norris vs. Communism, documentar, 2015, 78', r. Ilinca Călugăreanu

VINERI 28 august
• Ceainăria Teaz 13:00-14:00 Guests Meet Guests [invitat: Irina Margareta Nistor]
16:00-17:00 Expoziție foto: Essential Street de Vlad Eftenie [vernisaj]
• Curtea Domnească 16:00-20:30 Volunteer Power [VP]
• Cinema Dacia 17:00-18:00 Filme de Piatra: Offcomp PIATRA + Q&A
Mișcarea în voluntariat, documentar, 19', r. Brânduşa Bălan
Piatra Neamţ 365, 4'30", r. Ovidiu Slătineanu
O zi din viaţa lui Cvadri, animaţie, 3'40", r. George Mihalache [P]
Păpuşa de cârpă, experimental, 4', r. Geo Bărcan, Luca Nicolaescu, Delia Tărcăoanu
Little Romania, experimental, 3'40", r. Andrei Dăscălescu [P]
18:00-19:00 Filme de Piatra: Offcomp MIX#1 + Q&A
Drumul spre succes, documentar, 31’, r. Andrei Teodorescu
Genţi din piele, documentar, 2’40”, r. Sergiu Ciorescu [P] [M]
Brudina, documentar, 17’, r. Dragoș Hanciu
19:00-20:30 Filme de Piatra: Competiție #1 + Q&A
Boat Trip, ficțiune, 21’, r. Ozana Nicolau
Izzy Izvne, documentar, 13’, r. Călin Laur
Fabula Corbul şi Vulpea, animație, 1’40”, r. Vera Surățel [P] [M]
SIN, ficțiune, 15’, r. Isabella Szanto
În spatele uşilor închise, videoclip, 5’, r. Florin Babei [P]
Clovnul, ficțiune,14’, r. Anna Kalimar
Bixtonim - de pe jos, experimental, 2’, r. George Chiriță [P]
Trece-un Nouraş, animație, 4’, r. Paul Mureşan [P]
20:30-22:00 Filme de Piatra: Competiție #2 + Q&A
Profesioniştii, ficțiune, 11’, r. Tudor Botezatu
Dincolo, documentar, 20’50’’, r. Răzvan Chirilă [P]
Lecţia despre cerc, animație, 2’, r. Ştefan Morozan
Rider, documentar, 4’, r. Andrei Gheorghe [P]
Morokle, videoclip 3’30”, r. Oleg Zano [M]
Patru respirații, documentar, 9’30”, r. Ligia Ciornei
Litofit, experimental, 9’30”, r. Alina Ştefan [P]
Închiriez mansardă rog seriozitate, ficțiune, 13’30”, r. Sorin Tănase [P]
22:00-00:00 Filme de Piatra: Competiție #3 + Q&A*
*program nerecomandat minorilor sub 16 ani
Cangurul Singuratic, 15’, ficțiune, r. Camelia Popa [P]
Clara, ficțiune, 9’50”, r. Vlad Precup
Femei, ficțiune, 13’30”, r. Silvia Popescu
The Chacarron Horse, experimental, 3’, r. Claudiu Iordache
Tractor, ficțiune, 8’30”, r. Simona Constantin
Derbedeu, ficțiune, 12’30”, r. Liviu Crăciun
În fiecare zi (Macanache), videoclip, 3’20”, r. Tudor Ciurescu [P]
În Ataş, ficțiune, 18’, r. Mircea Bobîna [P] [M]
Vedem atâtea nenorociri că asta pare în plus, experimental, 3’10”, r. Vera Surățel [P] [M]
Stinge lumina (Kill the Switch)!, experimental, 2’, r. Ionuţ Negrilă [P]
• Hol Cinema Dacia 00:00-03:00 Guests Mix Guests [silent party, guests' exclusive]

SÂMBĂTĂ 29 august • Cinema Dacia 11:00-13:00 Film pentru copii: Orășelul Alandala [Franța, 2014]
• Ceainăria Teaz 13:00-14:00 Guests Meet Guests [invitați: membrii juriului]
• Curtea Domnească 16:00-20:30 Volunteer Power [VP]
• Cinema Dacia 16:00-17:00 Meet the Masters: Hypno [video portfolio & talk]
17:00-18:30 Filme de Piatra: Competiție #4 + Q&A
Dulceaţă de trandafiri, ficțiune, 10’30”, r. Mirona Radu [P]
Elmando, animație, 3’20”, r. Anton Octavian
Dă-mi înapoi jucăria, videoclip, 3’40”, r. Aaron Balazs
Sărbători în familie, documentar, 11’15”, r. Gabriela Manolache
Golanii, ficțiune, 16’20”, r. Bogdan Drumea
Autoportret, experimental, 2’50”, r. Ioana Țurcan [P]
Fereastra, ficțiune, 15', r. Georgiana Moldoveanu
Noi în anul 2000, documentar, 14’, r. Tedy Necula [P]
De ce au dispărut dinozaurii, ficțiune, 15’50”, r. Mihai Ghiță
18:30-20:00 Filme de Piatra: Competiție #5 + Q&A
Orşova, documentar, 19’20”, regia: Sebastian Văcăriuc [P]
Şefu, Banii, animație, 1’40”, r. Vakuk
Li Chinezu, documentar, 5’, r. Liviu Crăciun
Alergând prin Bucureşti, experimental, 1’15”, r. Andrei Stamate [P]
Bon Courage, documentar, 20’, regia: Alexandru Ursachi [P] [M]
TypoPassage TypeForm, experimental, 2’20”, r. The Orion [P]
Muzica în cântece, videoclip, 4’30”, r. Vlad Feneșan
Ireversibil, experimental, 3’50”, r. Laura Lazarescu-Thois [P]
Young Burns, videoclip, 4’, r. Iustin Surpanelu
Frigiderul, experimental, 1’20”, r. Achim Scarlat
Casting Call, ficțiune, 12’50”, r. Conrad Mericoffer
20:00-21:30 Filme de Piatra: Offcomp MIX#2 + Q&A
Execuţia, ficțiune,13’40”, r. Petra Szocs
Vioara Roşie, experimental, 1’, r. Miruna Pavoni
Porcul Spinos, videoclip, 5’, r. Lucian Alexandrov [P]
Omulan!, animație, 14’50”, r. Matei Branea
Lure, experimental, 3’20sec”, r. Anton & Damian Groves [P]
Duminică dimineaţa, ficțiune, 20’, r. Bogdan Theodor Olteanu
21:30-23:00 Film: Copiii Preotului
Svecenikova djeca, ficțiune, 96', Croația - Serbia, r. Vinko Brešan
• Platoul Cozla 19:30-07:30 SHORTS DAY, LONG NIGHT
[scurtmetraje ShortsUp, Robin and the Backstabbers, Partizan, Matze, Platonic Scale, Kurtiss Kromm, Bross & Major Ross]

DUMINICĂ 30 august
• Ponton Bâtca Doamnei 14:00-19:00 Kayak River Party
• Cinema Dacia 16:00-18:00 Best of Filmul de Piatra 2014
Gloria, ficțiune, 14', r. Mara Ionescu
Tsapinarii, tribul munților, 13', r. Petru I. Pap
Neintegrații, ficțiune, 20' r. Andrei Nicolae Teodorescu
Tatăl nostru, ficțiune, 8', r. Sergiu Lupșe
Marele zgomot, videoclip, 4', r. Vlad Feneșan
Str. Drapelului nr. 0, 29', r. Anca Oproiu
Pui de somn, animație, 6', r. Paul Muresan
Vibrația, documentar, 14', r. Germain Kanda
18:00-19:30 Filme de Piatra: Offcomp MIX#3 + Q&A
În vizită, documentar, 14’10”, r. Hedda Bednarszky [P]
De-a baba oarba, experimental, 6’, r. Mircea Bobîna [M]
Turbo, experimental, 6’10”, r. Remus Ilisie [P]
This time, last year, experimental, 13’40”, r. Ana Savin
Despre oameni și roșii, documentar, 11’30”, r. Isabella Szanto
Have Sweet Dreams, ficțiune, 19'50", r. Ciprian Suhar
20:00-21:00 And the Winners Are…
21:00-22:30 Focus: Cinema Dacia [proiecție eveniment]

[P] premieră
[M] made in Rep. Moldova
[VP] prorgam organizat de voluntari: concerte, jocuri, ateliere, prăjituri, filmonadă, expoziții, handmade etc.

Evenimente cu intrare gratuită: toate evenimentele de la Curtea Domnească, Ceainăria Teaz, Ponton; filmul pentru copii de sâmbătă dimineața, toate proiecțiile de duminică.

Opțiuni de bilete:
Abonament, 40 lei: acces la toate proiecțiile și la SHORTS DAY, LONG NIGHT, reducere 50% la telegondolă, ștrand și piscină pe perioada festivalului;
Bilet de o zi, 10 lei: acces de o zi pentru proiecțiile din cinema Dacia, de vineri și sâmbătă. Contravaloarea biletului va fi folosită pentru sprijinirea cinematografului;
Bilet la SHORTS DAY, LONG NIGHT, 40 lei: accesul la acest eveniment, în lipsa unui abonament;
Abonamentele și invitațiile vor fi schimbate cu brățări de acces la info desk-ul din Cinema Dacia, vineri și sâmbătă, între orele 13:00 și 20:00.

SÂMBĂTĂ la TĂȘU 5 septembrie

15:00-19:00 Volunteer Power [Pădurea Pedagogică, jocuri]
19:00-20:00 Prezentare Tășuleasa Social
20:00-22:00 Best of Filmul de Piatra 2015
22:00-00:00 Offcomp MIX #4
Româneşti, documentar, 24', r. Artur Boruzs
The light that memory lends to things, documentar, 26', r. Ana-Maria Vîjdea
Mohamed Tomescu, documentar, 22', r. Olesya Bortnyak
Al nimănui, ficțiune, 30', r. Dumitru Baciu [M]
Via Maria Theresia: Redescoperirea, documentar, 9', r. Andrei Dăscălescu
00:00-02:00 Foc de tabără

Accesul publicului în campusul Tășuleasa Social este posibil după ora 14:00 și este gratuit.
În satul Piatra Fântânele există multiple opțiuni de cazare. Un număr limitat de corturi pot fi instalate chiar în curtea campusului.